Martina Kazičková

Bojíte sa zmeniť prácu?

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Aj keď veľa argumentov hovorí pre pracovnú zmenu, nie je veľmi riskantné vzdať sa istej práce?

Vždy keď sa jedná o novú pracovnú orientáciu, mnohí naši klienti automaticky vychádzajú z toho, že zmena je vždy neistejšia ako zachovanie status quo. Táto logika však nie je taká logická, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. 

Je jasné, že pracovné zmeny so sebou vždy nesú riziko: nová práca môže byť v skutočnosti menej atraktívna, ako ste si predstavovali. Firma alebo váš nový šéf, ktorý sa na pracovnom pohovore javili ako výhra v športke, sa vyfarbia ako absolútna prehra. Ani osamostatnenie nemusí dopadnúť podľa očakávaní. Toto všetko sa môže stať. 

Ale uvažujete o rizikách zachovania status quo? Náš mozog má sklon preceňovať riziká nového a nepoznaného a zároveň podceňovať, čo všetko sa nemusí podariť v dôverne známom prostredí. Pretože „isté pracovné miesto“ je isté len dovtedy, kým sa nezmenia rámcové podmienky. Znižujúce sa výnosy, nasledujúca reštrukturalizácia a nový šéf vám totiž veľmi rýchlo zmenia život. Mnohí ľudia sa domnievajú, že dlhoročná lojalita voči zamestnávateľovi im zabezpečí ochranu a istotu pracovného miesta. Ale ktorá firma si dnes môže dovoliť dávať svojim zamestnancom dlhodobé sľuby? A keď už naozaj dôjde k prepúšťaniu, je iluzórne si myslieť, že „zaslúžilí zamestnanci“ zostanú „ušetrení“. Niekto, kto robí svoju prácu viac menej bez zmeny dlhé roky, nebýva práve v kurze, keď sa „vietor otočí“!!! 

Vernosť zamestnávateľovi nie je viac výhodou v dnešnej dobe. Ten, kto sa obáva  rizika zmeny, nerozvíja dôležitú kompetenciu: schopnosť riadiť svoju kariéru, stanovovať si osobné ciele a orientovať na ne svoje pracovné rozhodnutia. Ak sa človek orientuje novým smerom, pretože si to vyžadujú jeho ciele, záujmy a hodnoty a „potkne sa“, dokáže celkom určite vstať a nájsť si iný džob – pretože vie, aké to je a je si istý, že sa mu to podarí. V dynamických a neistých časoch, ktoré aktuálne žijeme, je určite rozumné učiť sa plávať – a nezdokonaľovať sa v pevnom pridržiavania sa okraja bazéna. 

Ak sa pripravujete na zmenu pracovného miesta a záleží vám na vašej budúcnosti, začnite sa zaoberať svojou sebareflexiou – pomocou praktickej publikácie 3 kroky ku kariére (dostupnej ako ebook resp. v printovej verzii. Knihu získate na www.3krokykukariere.sk alebo vo všetkých väčších kníhkupectvách) a do pozornosti dávame aj využite nášho kariérneho koučingu.

 


Newsletter


kontaktujte nás