Martina Kazičková

Čo si zamestnanci myslia, ale nikdy svojmu šéfovi nepovedia?

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Ste manažér? Ak áno, čítajte ďalej. Múdri manažéri vítajú, keď im zamestnanci otvorene hovoria, čo si myslia – aj vtedy, keď sa jedná o negatívny feedback. Iba tak dokážete byť v kontakte s realitou a môžete sa učiť. Pretože aj keď máte formálnu moc a často spravujete miliónové rozpočty, nie ste bohurovní. Ale ruku na srdce, ako často sami vyžadujete feedback? Väčšina zamestnancov sa vám neodváži povedať, čo má na srdci a čo si skutočne myslí. A tak zostane množstvo vašich pochybení bez komentára. Je to škoda, pre vás aj organizáciu. Čo teda musíte ako manažér podniknúť, aby ste zistili, čo si váš tím o vás myslí? Dobrá otázka!

ČÍTANIE MYŠLIENOK PRE MANAŽÉRA

Najjednoduchšie by bolo, keby ste dokázali čítať myšlienky. Pre prípad, že toto umenie neovládate, ponúkame vám nasledujúci zoznam 25 myšlienok, ktoré zamestnanci otvorene svojim šéfom nehovoria. Vynechali sme urážky, nekonštruktívne výčitky a sústredili sme sa na témy, na ktorých môžete niečo zmeniť – ak samozrejme budete chcieť. 

Tučným písmom označenú myšlienku asi nebudete nikdy počuť, odporúčania pod ňou vám pomôžu, aby si tieto myšlienky vaši zamestnanci nikdy nemuseli ani pomyslieť.

1. „NÁŠ BÝVALÝ ŠÉF ROBIL AJ TAK VŠETKO LEPŠIE, AKO VY.“

Samozrejme, že je nezmysel imitovať svojho predchodcu. Ale môžete diskutovať so svojim tímom o tom, čo bolo v minulosti lepšie alebo horšie. Pokračujte v tom dobrom a vyhnite sa tomu zlému – ušetríte si porovnávanie so svojim predchodcom.

2. „VODU KÁŽETE, VÍNO PIJETE!“

To, čo vyžadujete od druhých, musíte vyžarovať sami. Usilovnosť, presnosť, svedomitosť, férovosť, pripravenosť pomáhať sú parádne príklady pre zamestnancov, ktoré musíte sami žiť.

3. „UŽ VEĽMI DÁVNO MA NEDOKÁŽETE MOTIVOVAŤ.“

Vnútornú výpoveď zamestnanca si šéfovia často uvedomia až vtedy, keď je neskoro. Všímajte si príznaky vnútornej výpovede, ale začnite problém riešiť okamžite, keď ju identifikujete. Ako? Čítajte viac na: http://www.mktraining.sk/vnutorna-vypoved.

4. „VÁŠ POVRCHNÝ FEEDBACK MI JE ÚPLNE NA NIČ, NEPOMÁHA MI.“

Poskytujete svojim kolegom pravidelný a konštruktívny feedback, aby mohli zlepšiť svoju výkonnosť a aby ste ich upozornili na ich pochybenia namiesto toho, aby ste ich prehliadali.

5. „AJ KEĎ SA POVAŽUJETE ZA NAJDÔLEŽITEJŠIEHO NA SVETE, NEOMYLNÝ NIE STE.“

Je nemožné, aby ste sami boli bez chyby a aby sa vám z času na čas nepodarilo niečo pokaziť. Priznajte to otvorene pred ostatnými: neukážete svoju slabosť, ale posilníte svoju neformálnu autoritu a ukážete odvahu a zmysel pre zodpovednosť.

6. „MÔJ POTENCIÁL NEDOKÁŽETE ABSOLÚTNE POZNAŤ.“

Toto si myslia najmä tí tichší zamestnanci, ktorí nemajú potrebu exhibovať pri každej príležitosti. Venujte im patričnú pozornosť, aby ste zistili, čo potrebujú a očakávajú. 

7. „SNAŽÍTE SA DRŽAŤ SI FASÁDU, ALE VAŠE SPRÁVANIE PREHLIADNE AJ MALÉ DECKO.“

Prieskumy ukazujú, že 95 % zamestnancov od svojho šéfa očakáva autentické správanie. Ak si myslíte, že si svojou fasádou držíte ľudí od tela, mýlite sa. Ľudia nie sú hlúpi, prehliadnu vás raz-dva.

8. „TVÁRITE SA AKO FILMOVÁ HVIEZDA.“

Často práve mladí a čerstvo povýšení manažéri sa radi predvádzajú: drahým oblečením, doplnkami, autom... Je fajn, že si tento luxus môžete dovoliť, ale zbytočne dráždite svojich kolegov.

9. „KEBY STE POČÚVALI, ČO VÁM HOVORÍM, UŠETRILI BY SME SI VEĽA PROBLÉMOV. ALE VY VIETE SAMOZREJME VŠETKO LEPŠIE, AKO JA.“

Máte otvorené uši na zlepšovacie návrhy vášho tímu? Iný uhol pohľadu často prináša lepšie riešenia, ku ktorým by ste sami nikdy nedospeli. 

10. „HOVOR SI ČO CHCEŠ, UŽ ŤA MÁM V HRSTI, TAKŽE SI NEJAKÚ TÚ CHYBIČKU MÔŽEM DOVOLIŤ.“

Podporuje váš štýl vedenia kolegov, ktorým sa nechce pracovať? Nezabúdajte, že ste v prvom rade ich šéf a nie kamarát. 

11. „TAKÝ CHOLERIK AKO VY, PATRÍ NA PSYCHIATRIU A NIE DO KANCELÁRIE!“

Hulákanie po kolegoch je neprofesionálne a odhaľuje vašu emocionálnu labilitu. Ani vaša formálna pozícia vám nedáva právo na hrubé správanie k druhým. 

12. „V KONEČNOM DÔSLEDKU UROBÍTE EŠTE MENEJ, AKO JA…“

Nedovoľte, aby vznikol dojem, že vaša činnosť pozostáva z veľkých rečí. Pracujte na svojej organizácii práce, čo sľúbite aj skutočne urobte – získate tým väčší rešpekt.

13. „VŽDY SVOJ NÁZOR PRISPÔSOBÍTE NÁZORU PREDSTAVENSTVA, NEMÁTE ODVAHU STÁŤ SI ZA SVOJÍM.“

Bojujte za svoj tím, zviditeľňujte ho a zastaňte sa svojich ľudí! 

14. „JE TO TAKÉ NESPRAVODLIVÉ, AKO JEDNÁTE SO ŽENAMI (MUŽMI).“

Sexizmus nemá v dnešnej dobe na pracovisku čo robiť! To platí pre obe pohlavia a bez výnimky. 

15. „PERMANENTNE UPREDNOSTŇUJETE SVOJICH OBĽÚBENCOV, NEMÁTE ROVNAKÝ METER!“

Pred sympatiami a haló-efektom nie je nikto chránený. Dobrý šéf sa zaujíma aj o silné stránky tých kolegov, ku ktorým extra sympatie nepociťuje.

16. „PREČO MA VŽDY STRČÍTE DO TÍMU PLNÉHO DILETANTOV?

Efektívne zloženie tímu je veľké umenie. Sledujte, kto s kým dobre spolupracoval, aké pracovné výsledky jednotlivé konštelácie zamestnancov dosiahli, aká je neformálna štruktúra tímu a podľa toho vytvárajte tímy. 

17. „STE JEDEN NESYMPATICKÝ ROBOT A ODĽUD!“

Mäkké manažérske zručnosti sú minimálne tak dôležité, ako vaša odbornosť. Iba ozajstný záujem o ľudí a otvorená komunikácia s nimi vám pomôže získať sympatie, ktoré vám zabezpečia podporu vášho tímu. 

18. „KEĎ SA NIEČO POKAZÍ, NIKDY ZA TO NEPREBERIETE ZODPOVEDNOSŤ!“

Futbalové tréneri sa postavia pred fanúšikov aj vtedy, keď nevyhrajú 7:0. Kto si vychutnáva potlesk, musí otvorene čeliť aj neúspechu. 

19. „PRE VÁS JE TOTO MIESTO AJ TAK LEN ODRAZOVÝ MÔSTIK.“

Aj keby vás lákala lepšia pozícia, svoju pozornosť venujte aktuálnemu miestu a ľuďom, ktorých máte viesť.

20. „VÁŠ AUTORITATÍVNY ŠTÝL SA HODÍ DO ARMÁDY, NIE DO TEJTO FIRMY!“

Niekedy je určitá prísnosť nápomocná k zabezpečeniu produktivity. Diktátori však doslúžili, buďte preto fér. 

21. „VŽDY VIDÍTE LEN CELÝ TÍM, NIKDY NIE JEDNOTLIVCOV.“

Pokúste sa, nepripisovať chyby jednotlivcov celému tímu. Rovnako dôležité je oceňovať konkrétnych zamestnancov za konkrétne úlohy. 

22. „KAM VLASTNE SMERUJEME? VAŠE CIELE NÁM NIE SÚ VÔBEC JASNÉ!“

Ciele vysvetlite jasne a presvedčte sa, že sú všetkým zrozumiteľné. Keď neurčíte žiaden konkrétny cieľ, vrchol dosiahnete len náhodou.

23. „ZBYTOČNÝ TLAK, KTORÝ NA NÁS VYVÍJATE, NÁM PRÁCU NEUĽAHČÍ!“

Neklamte, keď sa jedná o termíny. Poskytnite na prácu toľko času, koľko je potrebné, namiesto toho, aby ste z kancelárie robili tlakovú komoru, v ktorej bude riadne dusno.

24. „STE ABSOLÚTNE NEVYPOČÍTATEĽNÝ ČLOVEK!“

Buďte dôslední v tom, čo robíte. Nesústredené správanie ľudí dráždi. Nemeňte každý deň svoje rozhodnutia. 

25. „MOJA KARIÉRA JE VÁM ÚPLNE, ALE ÚPLNE JEDNO.“

Buďte svojim kolegom mentorom, zaujímajte sa o ich ciele a očakávania. Získate tak ich dôveru.

Zoznam nevyslovených myšlienok zamestnancov môže byť samozrejme ľubovoľne doplnený. Čo si myslíte o svojom šéfovi vy? Alebo vaši kolegovia o vás – svojom šéfovi?
Potrebujete prediskutovať pracovný problém so svojim kolegov s niekým nezávislým? Využite náš koučing – kontaktujte nás.

 


Newsletter


kontaktujte nás