Martina Kazičková

Dešifrujte inzeráty voľných pracovných miest – časť 1

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Personalisti často nariekajú nad množstvom fráz v motivačných listoch, ktoré musia čítať: a treba povedať, že oprávnene. Pretože typická používaná fráza „Týmto sa uchádzam o pracovnú…“ naozaj o uchádzačovi nepovie zhola nič. Treba však hneď podotknúť, že organizácie samé idú vo svojej inzercii voľných miest uchádzačom zlým príkladom: vo vlastných inzerátoch nasleduje jedna fráza za druhou. A tak sa stane, že takmer každý potenciálny spolupracovník by mal byť flexibilný tímový hráč, komunikatívny a odolný voči stresu: aj napriek tomu, že to úplne automaticky vyplýva zo samotnej pracovnej pozície. V podstate tým organizácie prezrádzajú veľa o sebe a ja vám týmto príspevkom chcem pomôcť pri ich dešifrovaní. Čítajte preto ďalej, čo používané frázy o firme vypovedajú a čo sa od vás bude očakávať.

CHARAKTERISTIKA SAMOTNEJ ORGANIZÁCIE

Príjemná pracovná atmosféra: v porovnaní so silným krupobitím je dážď so snehom pomerne príjemné počasie, podobne by ste mali chápať aj túto frázu.

Dynamická organizácia: pretože organizácia rýchlo vyrástla, nestačila sa vytvoriť funkčná štruktúra, vo firme vládne tomu zodpovedajúci chaos.

Zohratý tím: kolegovia už dlhé roky spolu pracujú a očakávajú vernú podobu vášho predchodcu. Pretože toto očakávanie nemôžete splniť, budete musieť bojovať o prijatie a uznanie.

Plochá hierarchická štruktúra: budete rýchlo zainteresovaný do rozhodovania (čo je spojené s patričnou zodpovednosťou).

Inovatívna organizácia: takýto zamestnávateľ permanentne prichádza na trh s inováciami a preto sa bude od vás očakávať prinášanie nápadov. Okrem toho by ste mali disponovať excelentnou schopnosťou riešiť problémy, pretože sa pritom často niečo pokazí.

Mladý tím: v takejto organizácii spravidla pracujú ľudia, ktorí nie sú starší ako 30 rokov. To môže znamenať, že firma má mladých majiteľov, ktorí radi pracujú s rovesníkmi, alebo tento zamestnávateľ je len odrazovým mostíkom mladých ľudí, pretože tam nikto dlho nevydrží.

Vedúca firma na trhu: keby bolo na trhu naozaj toľko vedúcich firiem v branži, koľko sa ich tak prezentuje, bola by špička obrovskou plochou. Preklepnite si firmu dôkladnejšie: ak sa ukáže, že je jedinou na trhu, dajte od nej radšej ruky preč.

Tradičná organizácia: dá sa očakávať, že v tejto firme sa robí všetko tak, ako sa robilo vždy a od vás sa očakáva, že sa zaradíte do existujúcej štruktúry. Ak máte potrebu robiť zmeny, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte: takýto dinosaurus prijíma novinky len v homeopatických dávkach.

Možnosti ďalšieho rozvoja: firma očakáva permanentnú pripravenosť učiť sa nové veci.

Ak sa chcete dozvedieť viac, ako sa správne uchádzať o pracovné miesto, prečítajte si našu knihu 3 kroky ku kariere.Newsletter


kontaktujte nás