Martina Kazičková

26. Ako dokážete spolupracovať s nepríjemnými kolegami?

Pridané | kategória Pracovný pohovor | autor Martina Kazičková

Obľúbená otázka, ktorou sa sleduje vašu znalosť ľudí a získanie informácií o vašom bežnom pracovnom dni. Je otázne, kto je „nepríjemný kolega“ a aj keď nesúhlasíme s takýmto škatuľkovaním ľudí, je dobré sa na takúto otázku pripraviť, pretože sa s ňou na pohovore stretnete často.


 

AKO BY STE NEMALI REAGOVAŤ

  1. Zásadne sa takýmto ľuďom vyhýbam. Neexistuje „nepríjemný kolega“, sú len ľudia, s ktorými sa nám vychádza ťažšie a máme na tom svoj podiel. Vyhýbanie sa im však nie je riešenie, je treba pátrať po tom, v čom mi je s tým druhým ťažko a pokúšať sa s ním vychádzať. Ste na jednom pracovisku a musíte na určitých úlohách spolupracovať.

  2. Na minulom pracovisku som mal jedného nepríjemného kolegu. V žiadnom prípade nespomínajte bývalých kolegov alebo nadriadených, je to nevhodné.

  3. Ja nemám problém s nikým, vyjdem s každým. To je nemožné, môže to napovedať o vašom vyhýbaní sa konfrontáciám a konfliktom. Okrem toho je okamžite na mieste otázka: „Čo urobíte, keď takého človeka predsa len stretnete?“

  4. Ja sa viem každému prispôsobiť / On sa musí prispôsobiť. Je potrebné druhého človeka akceptovať takého, aký je a jasne vymedziť svoje hranice, neprispôsobovať sa tomu, čo mi nevyhovuje.

Je potrebné zdôrazniť, že disponujete vlastnosťami, ktoré sú v konfliktných situáciách dôležité – schopnosť empatie, otvorenosť a ochota dohodnúť sa. Treba si uvedomiť, že na pracovisku ste jeden od druhého závislí a očakáva sa od vás, že budete spolupracovať – čo automaticky neznamená, že budete priatelia.

Viac o tom, ako si vybudovať úspešnú kariéru, nájdete v našej knihe 3 KROKY KU KARIÉRE.



Newsletter


kontaktujte nás