Martina Kazičková

Dobré a zlé dôvody na výpoveď

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

V každej práci zažívame dobré aj zlé dni, patrí to k pracovnému životu. Neznamená to však, že musíme všetko znášať. Jedného dňa si povieme, že už stačilo a túžba po novej práci začína zamestnávať našu myseľ. Nemali by sme však konať neuvážene, pretože aj tu existujú dobré a zlé dôvody na podanie výpovede. Dať výpoveď je jednoduché: rýchlo sa napíše, podpíše a podá. Dôsledky však môžu byť ďalekosiahle. Ktoré argumenty teda hovoria pre výpoveď a ktoré proti? Prinášame dôležité dôvody, ktoré síce nemôžu nahradiť dôslednú individuálnu analýzu vašej osobnej situácie, ale pomôžu vám zorientovať sa.

     

   DOBRÉ DÔVODY   ZLÉ DÔVODY

ZDRAVIE Sú pracovné pozície, ktoré sú tak stresujúce, že negatívne ovplyvňujú váš zdravotný stav. Zlá pracovná atmosféra, direktívny šéf, mobbing kolegov: to nedokáže zniesť dlhodobo nikto. Peniaze sú síce dôležité, ale nie za každú cenu. FRUSTRÁCIA Každý z nás má občas deň „blbec“. Niekedy sme nespokojní aj dlhšiu dobu. Ale to nie je dôvod, aby ste hádzali „flintu do žita“. Frustrujúce dni zažijete aj v inej práci. Dôležitý pre vaše rozhodnutie je celkový obraz, ktorý ste si o firme vytvorili za celé obdobie vášho zamestnania v nej. 
NUDA Myslíme tým stále málo známy boreout. Je pomerne ťažké voči nemu niečo podniknúť: pokiaľ vám práca neprináša žiadne ďalšie výzvy, stáva sa stereotypnou, nemáte šancu na ďalší rozvoj a postup, je možno rozumnejšie zmeniť miesto – v rámci firmy, alebo zmeniť zamestnávateľa. KRITIKA. Šéf dnes nebol spokojný s vašim výkonom a poriadne vám zdvihol mandle. Nie je to nič príjemné, ale určite je to možnosť na vašu sebareflexiu a priestor na zlepšenie. Iba ak je kritika neoprávnená a chronická, je rozumné začať uvažovať o zmene. Ak to nie je tento prípad, buďte sebakritickí a kritiku prijmite.
STAGNÁCIA Chýba kariérna aj finančná perspektíva a firma sa nerozvíja. Je pravda, že aktuálne máte prácu, ale ako dlho? A chodiť do práce bez chuti a radosti?  CHYBA Niečo ste pokazili – možno to nebola maličkosť, podarilo sa vám však vyrobiť poriadny problém. Asi sa za to hanbíte a je možné, že vás za to vyhodia. Ale firma do vás určite investovala. Prečo by mal túto investíciu a vaše skúsenosti teraz dostať iný zamestnávateľ len tak? Preto prevezmite zodpovednosť za svoje konanie a poučte sa z tohto jedného nezdaru!
NEISTOTA Priznajme si, žiadna pracovná pozícia dnes nie je istá. Na to sa trhy rozvíjajú prirýchlo. Ale keď prežívate každodenný strach o svoju existenciu a budúcnosť, stojí vás to extrémne veľa energie a reálne vám hrozí, že vážnejšie ochoriete.  ŠÉF  Hovorí sa, že do firmy zamestnanci prichádzajú kvôli firme a odchádzajú kvôli šéfom. Čiastočne s tým vieme súhlasiť. Iba málo šéfov je naozaj perfektných, podobne ako vy. Aj šéfov je možné riadiť, len citlivejšie a dôvtipnejšie. 
DEMOTIVÁCIA Každý deň sa v práci nadriete a nepočujete ani prosté ďakujem. A keď okolo vidíte aj nespravodlivé uprednostňovanie šéfových obľúbencov, ktorí nepodávajú porovnateľný výkon s vami, odoberá vám to chuť ďalej sa v práci angažovať. Nevyužijú vaše schopnosti v inej firme?  


Túžite predsa len po zmene zamestnávateľa a nechcete spraviť krok do prázdna? Radi vam pomôžeme urobiť správne rozhodnutie: http://www.mktraining.sk/downloads/Karierne_poradenstvo.pdfNewsletter


kontaktujte nás