Martina Kazičková

Najvtipnejší motivačný list, aký som doteraz čítala

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Vážené dámy, vážení páni,

ja na vašom mieste by som bola s nervami dávno preč, keby som musela dennodenne čítať množstvo žiadostí o prácu, ktoré sa začínajú tradičným „Týmto sa u vás uchádzam o miesto ...“. Uvažujem aj nad tým, kto si ešte pri dnešnej situácii na trhu práce dovolí hľadať prácu takýmto spôsobom a navyše s bilanciou 50 žiadostí a 50 odmietnutí (to zrejme nie je tá pravá metóda). Moja mama mi radí:„Choď dieťa niečo robiť a hlavne dones nejaké prachy...!“ Ale veď určite sami viete, aké mamy bývajú – iste máte sami jednu doma. Človek musí pochopiť, že mama vždy chce pre dieťa len to najlepšie.

Faktom ale je, že hľadám fixné miesto sekretárky vo vašej firme. Samozrejme, že by som sa mohla zamestnať ako pokladníčka v Tesco alebo kuchárka v domove dôchodcov (aj variť viem a veľmi dobre), ale koho by už bavilo variť veci, ktoré aj tak skončia v mixéri? Práca by predsa človeka mala baviť. Na všetky veci, ktoré súvisia so sekretárskymi prácami mám doma množstvo voľných zakladačov – môžem vám ich poskytnúť pri nástupe.

IQ mám, ale nie na matematiku a latinčinu. Ale kto by už chcel vedieť, koľko meria Cheopsova pyramída na milimeter presne? Je veľmi vysoká! A kto dnes ešte hovorí latinsky? Nikto! Na druhej strane však dokážem pomocou Excelu bez problémov vypočítať, koľko vriec ryže sa ročne naplní v Číne a v Power Pointe vám spravím animovanú prezentáciu o živote muchy mäsiarky v 13. storočí, ak to bude potrebné. A keď budete chcieť, dokážem predať anglickému turistovi most aj s nádherným výhľadom na Rýn.

Ak ste sa v čítaní dostali až sem a ešte stále nie ste rozhodnutí pozvať ma na pracovný pohovor, potom si smiete vytlačiť tento môj list a vyrobiť si z neho papierové lietadielko. Úplne vážne, dnes sa každý uchádza o prax s presvedčením, že výsledkom bude aj tak odmietnutie (prečítajú a zahodia), no po mne Vám zostane papierové lietadielko. Ale zvážte: život je jeden z najťažších – aspoň pre 22-ročnú absolventku, hľadajúcu si miesto na dobu neurčitú. Na požiadanie vám samozrejme pošlem aj štandardne nudné prezentačné materiály (som sa naučila) – pochopiteľne aj s fotografiou.

Dovtedy, kým budem môcť u vás v auguste 2013 nastúpiť, mám celý polrok na získanie pracovných skúseností a zo SAP-u si spravím svojho najlepšieho priateľa. Potom môžem pracovať patrične zákaznícky orientovaná, ako počas mojej terajšej praxe v učtárni (oh oh, tieto slová úplne zruinovali štýl môjho motivačného listu, musím to okamžite opraviť). Kontakt so zákazníkmi je strašne fajn, človeku sa aspoň tak rýchlo nevysedia nohavice.

Dovtedy (snáď), je to na vás. Och panebože, čo si mám obliecť na pohovor?

So srdečným pozdravom

Ak by ste sa rozhodli nasledovať vzor tejto uchádzačky, poslať potenciálnemu zamestnávateľovi podobný motivačný list, je dobré mať pripravené aj štandardné prezentačné materiály, ktoré nemusia byť nudné, ak budete postupovať podľa príručky 3 kroky ku kariére. Nie vždy totiž stretnete personalistu, ktorý ocení zvýšenú mieru kreativity u uchádzača.Newsletter


kontaktujte nás