Martina Kazičková

Trapasy na pracovnom pohovore

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Podarilo sa vám niekedy nesprávne napísať vlastné meno do motivačného listu? Alebo ste si zabudli zapnúť rázporok na nohaviciach a elegantne ste vplávali do miestnosti, kde sa konal pracovný pohovor? To je bežné! Nepríjemné nehody na pracovnom pohovore sú síce na prvý pohľad smiešne, ale môžu vás stáť vysnívané miesto. Prinášame zoznam piatich najväčších trapasov, ktoré personalisti hodnotia veľmi negatívne.

 MIESTO Č. 5: TRAPASY S OBLEČENÍM

Mnohí uchádzači nedbajú na to, v čom idú oblečení na pracovný pohovor. Nehody spojené s oblečením po čase síce vyvolávajú úsmev, ale na tvári miesta nie sú pre nikoho príjemné: spadnutá sukňa, otvorený rázporok, zastrčená sukňa v pančuškách, roztrhnuté šlapky, problémy udržať stabilitu na vyše 11 cm opätkoch, gombík ktorý odstrelí personalistovi do líca v momente, keď sa uchádzač v malej košeli nadýchne, presvitajúce bradavky cez blúzku, holé brucho, minisukňa kratšia ako zadok, atď.

MIESTO Č. 4: UŽ PRI PRVOM ROZHOVORE KANDIDÁT ZISŤUJE PLATOVÉ PODMIENKY

Mnohí uchádzači sa už na prvom osobnom stretnutí pýtajú na výšku mzdy. Chyba! Téma mzdových podmienok sa na prvom stretnutí neotvára, iba ak by to urobila druhá strana – personalista. Neodporúčame sa na plat spýtať ani vtedy, keď je už pracovný pohovor na konci a obvykle dostanete priestor na to, aby ste sa spýtali vy na to, čo vás zaujíma. Je potrebné potenciálneho zamestnávateľa najprv presvedčiť odborne, až potom riešiť výšku mzdy.

MIESTO Č. 3: POTENCIÁLNEMU ZAMESTNÁVATEĽOVI STE POSLALI MOTIVAČNÝ LIST, ADRESOVANÝ KONKURENCII

Vždy si niekoľkokrát skontrolujte prezentačné materiály, kým ich odošlete potenciálnemu zamestnávateľovi. Je obzvlášť trápne, keď omylom odošlete motivačný list s adresou konkurencie (alebo inej firmy), alebo ešte lepšie ak v odstavci o svojej motivácii bude uvedená iná firma, než tá, ktorej materiály posielate. To sú situácie, ktoré „nerozchodí“ asi žiaden personalista.

MIESTO Č. 2: KONTAKTNÚ OSOBU OSLOVÍTE NESPRÁVNYM MENOM

Podarilo sa vám prebojovať sa až na osobné stretnutie a žiariac radosťou podávate personalistovi ruku: „Dobrý deň pán Galvánek, som rád, že sa konečne stretávame osobne“. Prečo nie, celkom dobrý úvod pracovného pohovoru až na jednu maličkosť – personalista sa volá Krahulec.

MIESTO Č.1: POČAS PRACOVNÉHO POHOVORU PRIJÍMATE TELEFONÁTY Z VÁŠHO MOBILU

Mobil si vždy vypnite, alebo dajte do tichého režimu. Nič nemôže ospravedlniť to, ak vám počas rozhovoru s personalistom zazvoní mobil a vy začnete telefonovať s druhou osobou – a úplne najlepšie, keď si začnete dohadovať termín ďalšieho pracovného pohovoru v inej firme.

Máte aj vy podobnú skúsenosť? Zažili ste nejaký trapas? Napíšte nám ho.

Ak sa chcete vyvarovať nepríjemným zážitkom spojených s nevhodným oblečením, stiahnite si zadarmo náš ebook Business Outfit z www.3krokykukariere.sk.

Veľa šťastia na pracovných pohovoroch!Newsletter


kontaktujte nás