Martina Kazičková

Prvá pomoc pri pracovnom pohovore

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Zlyhanie počas pracovného pohovoru nie je optimálne, ale nemusí znamenať práve katastrofu. Pokúsime sa pomôcť vám napraviť chyby, ktoré sa vám podarí počas pohovoru urobiť. Ste perfektne pripravení, vaše prezentačné materiály sú tip-top, váš outfit pôsobí profesionálne. A potom sa to stane – presne podľa Murphyho pravidla – všetko sa pokazí. Pokoj: prečítajte si zopár tipov, ako môžete situáciu ešte zachrániť.„ZĽAHKA“ STE SI PRIKRÁŠLILI ÚDAJE V ŽIVOTOPISE A PERSONALISTA SA ZAUJÍMA DETAILNE PRÁVE O TIETO FAKTY

Keďže ste v lete organizovali firemný event, rozhodli ste sa prezentovať ako „projektový manažér“. Personalisti sú v takýchto prípadoch nemilosrdní: keď nemáte potrebnú kvalifikáciu, zabíjate ich čas. Zaraďte spiatočku, priznajte si chybu a ospravedlňte sa. Toto je situácia, z ktorej je vhodné slušne vycúvať. Ukážte, že sa dokážete poučiť z vlastných chýb.

NA POHOVOR PRÍDETE NESKORO

Dopravná nehoda, poľadovica, fujavica a choroba bývajú akceptované dôvody na ospravedlnenie vášho meškania. Ak ste zaspali, nevyhovárajte sa na to. Okamžite zavolajte a ospravedlňte sa, že ste personalistovi narušili jeho denný program. Požiadajte o náhradný termín.

DOSTANETE OTÁZKU, KTORÁ VÁS KOMPLETNE VYVEDIE Z KONCEPTU

Overte si, v čom spočíva podstata otázky, aby ste lepšie porozumeli. Prezentujete tým svoju schopnosť analytického postupu.

POVIETE NIEČO NEVHODNÉ

Pracovný pohovor prebieha v príjemnej atmosfére a náhle z vás vypadne nevhodný vtip. Čím rýchlejšie sa ospravedlníte, tým lepšie. Ak to nespravíte, môže vzniknúť dojem, že sa tak budete správať aj na pracovisku.

PO PIATICH MINÚTACH ROZHOVORU VÁS PERSONALISTA OSLOVÍ INÝM MENOM

Mali by ste ho opraviť? Určite áno a urobte to hneď! Slušne ho prerušte a povedzte: „Ja sa volám XY. Viem, že prichádzate do kontaktu s mnohými ľuďmi a je ťažké, pamätať si mená všetkých.

DOSTANETE „ZAKÁZANÚ“ OTÁZKU

„Plánujete dieťa v najbližšej budúcnosti?“ je klasická zakázaná otázka. Ak na ňu nechcete odpovedať, urobte to čo najzdvorilejšie. Môžete povedať napr.: „Rada sa o tom s vami porozprávam, keď už budem u vás v pracovnom pomere.

PERSONALISTA POMALY, ALE ISTE ZASPÁVA

Máte pocit, že personalista miesto počúvania uvažuje nad tým, čo bude robiť večer. Nemusí to znamenať, že ho nudíte svojim rozprávaním. Môžete sa však opýtať, či je všetko v poriadku, alebo začnite klásť otázky vy jemu.

VÁŠ MOBIL ZAZVONÍ UPROSTRED ROZHOVORU

Ospravedlňte sa a pokojne ho zrušte. Nepozrite sa však na display, kto vám volá. Inak by to znamenalo, že nie ste naplno sústredení na rozhovor. V žiadnom prípade hovor neberte!!!

Držíme vám palce, aby sa vám podobné nepríjemné situácie nestali. Všetko dobré na pracovných pohovoroch!

Ak sa potrebujete zorientovať v sebe pri príprave nielen na pracovný pohovor, skúste si pozrieť našu praktickú publikáciu 3 kroky ku kariére (dostupnej ako ebook či v printovej verzii).Newsletter


kontaktujte nás