Peter Kazička

Viac odvahy hovoriť NIE

Pridané | kategória Osobný rozvoj | autor Peter Kazička

Väčšina ľudí častejšie hovorí ÁNO ako NIE, avšak so zničujúcimi dôsledkami: notorickí pritakávači sa zákonite preťažujú, trieštia svoje sily, dovolia druhým, aby ich riadili a tak sa vzďaľujú od svojich vlastných cieľov – a najmä toho, čo vlastne sami naozaj chcú. Áno, radšej povieme päťkrát ÁNO, ako raz NIE! Ten, kto však chce byť dnes úspešný v práci, sa musí s neobľúbeným NIE spriateliť. Chceme vám preto ponúknuť postup, ako odmietnuť ale nezraniť.



 

Zamyslite sa prosím krátko, či dokážete povedať NIE v nasledujúcich situáciách:

  • Ak vás druhí žiadajú, aby ste urobili niečo, čo vôbec urobiť nechcete
  • Ak máte za kolegu urobiť nejakú nepríjemnú prácu, do ktorej sa musíte nútiť
  • Ak vás niekto chce opakovane pumpnúť o peniaze, bez perspektívy ich vrátenia
  • Ak od vás deti drankajú peniaze, aj keď ste im už ich vreckové vyplatili
  • Alebo ak nemáte najmenšiu chuť zúčastniť sa rodinného stretnutia, lebo viete, že sa zasa skončí hádkou

Jasné, človek rád pomôže a z času na čas sme pripravení odložiť svoje vlastné záujmy a uprednostniť záujmy toho druhého. Ale dostávame sa aj do množstva situácií, kedy je potrebné žiadosť odmietnuť. Ak vám to padne zaťažko, prečítajte si tento článok – je určený práve vám.

Prinášame vám 5 konkrétnych a praktických tipov, pomocou ktorých sa vám NIE bude hovoriť podstatne ľahšie.

TIP 1: POŽIADAJTE O ČAS NA ROZMYSLENIE, KÝM SA ROZHODNETE

Nikto od vás nemôže žiadať, aby ste sa rozhodli okamžite, či prosbe vyhoviete alebo nie (aj keď by to žiadateľ určite chcel počuť hneď). Pokojne povedzte: „Musím o tom chvíľku porozmýšľať, ale nebude to dlho trvať. Prídem ti povedať za päť minút.“

Často prikývneme prirýchlo, pretože sme skrátka prosbou zaskočení. Žiadosti a prosby prichádzajú obyčajne nečakane a kým sa spamätáme, súhlasíme s niečím, na čo ale vôbec nemáme chuť a čo nás bude stáť x hodín nášho času. Preto je zmysluplné, požiadať o čas na rozmyslenie, aby ste svoju situáciu posúdili a prijali zodpovedné rozhodnutie – voči vám, aj žiadateľovi:

  • Čo mám vlastne urobiť, o čo ma žiadajú? Je to úloha, láskavosť, mám niečo niekomu dať?
  • Chcem to naozaj urobiť/dať – alebo mi to je nepríjemné?
  • Koľko času, energie a chuti som ochotný/á obetovať?
  • Čoho sa musím vzdať, aby som vyhovela žiadosti?
  • Kto ma žiada o láskavosť? Aký dôležitý je tento človek pre mňa? V akom vzťahu sme spolu?
  • Ako často ma tento človek žiada o láskavosť – chcem mu naozaj opäť vyhovieť?
  • Atď.

TIP 2: ZISTITE, PREČO JE PRE VÁS TAK ŤAŽKÉ HOVORIŤ NIE

Problém odmietnuť môže mať rôzne príčiny: ak si však uvedomíte, čo blokuje konkrétne vás, umožní vám to prekonať váš strach a rozpaky. Čo môže byť teda príčinou?

 

STRACH, ŽE VÁS ODMIETNU A NEBUDÚ VÁS MAŤ RADI. Strach, ktorý nás bežne blokuje v kruhu rodiny, známych, ale aj na pracovisku. Väčšina z nás už v detstve zistila, že niektorí ľudia nás prijímajú len vtedy, ak „si to zaslúžime“. V dospelosti by sme však túto súvislosť mali rozpoznať a rozhodnúť sa nehrať túto hru. Pretože to hra naozaj je. Uvedomte si, že nemôžete byť milovaní všetkými – a dokonca ani vtedy, keď pre to všetko urobíte. Zvážte, kto je pre vás skutočne dôležitý a vyberajte si svojich priateľov.

STRACH Z DÔSLEDKOV ODMIETNUTIA. Strach, ktorý je úplne legitímny: veď kto je nadšený, keď jeho prosbu odmietnu. Preto je dôležité, situáciu posúdiť čo najrealistickejšie. Sú situácie, v ktorých je lepšie vyhovieť, ale tieto situácie sú oveľa zriedkavejšie, ako sa zdá – často nám optiku mení práve strach z dôsledkov. Pri odmietnutí sa reálne môžete dostať do konfliktu, ale tie patria k životu a nejeden ste už prestáli. Permanentne robiť niečo zo strachu z reakcie druhých vás pripravuje o vašu nezávislosť.

NECHCETE BYŤ VNÍMANÝ/Á AKO EGOISTA A „NECITA“. Tento strach vychádza z nášho hodnotového systému. Určite nemuste mať strach z egoizmu, keď neskočíte do pozoru pri každej žiadosti. Už len to, že sa toho obávate, poukazuje na to, že sa touto témou zapodievate – čo skutočného egoistu ani len nenapadne. Obvinenie z egoizmu je veľmi účinné, ak chceme od druhého niečo získať. Uvedomte si však, že sa ten druhý s vami snaží manipulovať. Sami najlepšie viete, koľko pre druhých ľudí robíte a či ste bezcitní, alebo nie. Nenechajte sa zneistiť týmto manipulatívnym hodnotením svojho okolia.

POTREBA BYŤ POTREBNÝM. Táto príčina býva neuvedomená a preto nie je jednoduché ju pochopiť. Byť druhým k dispozícii, keď to budú potrebovať, môcť pomáhať – je pre mnohých z nás zmysluplné. Dôležité však je nestratiť rovnováhu dávať/prijímať a nepodľahnúť syndrómu pomocníka, teda potrebe pomáhať, ktorá je neuvedomenou obranou, kompenzujúcou neschopnosť prežívať a vyjadrovať vlastné emócie a potreby.

STRACH, ŽE NIEČO ZMEŠKÁTE. Aspekt, ktorý býva často prehliadaný, pričom je rozhodujúci. Najmä v oblasti riadenia voľného času, ale aj v prostredí rodiny a na pracovisku sa ľudia naháňajú, aby nič nezmeškali. A tak sa musia zúčastniť každého stretnutia, podujatia alebo oslavy. Človek si na plecia nakladá úlohy a láskavosti, pretože má pocit, že je „uprostred diania“ a niečo by mu mohlo uniknúť, keby tam nebol alebo by to odmietol. V tomto prípade pomôže len naučiť sa stanovovať si priority. Nájdite si, čo vás naozaj baví, čo vám niečo hodnotné prináša a trénujte krok po kroku, z času na čas odmietnuť niektoré z pozvaní na oslavu alebo podujatie. Uvidíte, že život bude pokračovať aj vtedy, keď nebudete všade prítomní a získate tak voľný čas, s ktorým môžete zmysluplnejšie naložiť.

K týmto vnútorným príčinám, prečo nedokážete povedať NIE, sa pridá ešte aj skutočnosť, že žiadatelia nám odmietnutie práve neuľahčujú – veď prečo by aj, chcú predsa od nás niečo získať.

Stratégie, ktoré k tomu používajú, nie sú vždy férové: vyvolávajú pocity viny, vydierajú, tlačia na vás, chcú vás svojou žiadosťou zaskočiť nepripravených, alebo vám začnú lichotiť. Tu vám pomôže len jedno: rozpoznať o čo ide a nenaskočiť ani na túto hru. Nápomocný vám bude aj tip 1, s ktorým získate potrebný odstup. Ak ste rozpoznali niektorú z uvedených stratégií, môžete zdvorilo, ale dôrazne povedať:

„Priznám sa, že sa v tomto momente cítim byť zaskočená tvojou žiadosťou, pretože chceš okamžite moje rozhodnutie. Daj mi desať minút, prídem ti povedať, ako som sa rozhodol/a“.
„Chápem, že sa ti moje NIE nepozdáva. Nechcem z toho ale rozhodne mať pocit viny.“
„Vaša pochvala ma samozrejme teší a aj napriek tomu to pre vás dnes žiaľ nemôžem urobiť“.
Atď.
 

TIP 3: UJASNITE SI, AKÚ „CENU ZAPLATÍTE“ KEĎ BUDETE SÚHLASIŤ

Je zmysluplné, mať úplne jasno v tom, čo vás bude reálne stáť pričasté súhlasenie. Pretože výsledok vám môže poskytnúť veľkú motiváciu, ihneď začať zvažovať, či predsa len niektoré žiadosti nebudete odmietať.

Cenou za neuvážený súhlas môže byť menej času a energie pre vlastné úlohy alebo projekty, či pre ľudí, pre ktorých by ste oveľa radšej spravili niečo navyše. Často zažívate veľký stres, pretože úlohy navyše musíte spraviť okrem svojich vlastných. A keď si uvedomíte, že ste sa vlastne dobrovoľne nechali dobehnúť, hnev na seba a po určitom čase hlodajúci pocit, že sa necháte zneužívať. Je jedno, v akom ste vzťahu – či je to klient, kolega, nadriadený alebo rodina – ak dlhodobo viac dávate ako dostávate, začnete byť nespokojný. A preto je rozumné postarať sa najprv o seba.
 

Tým, že si ujasníte, čo úplne konkrétne znamená, stále robiť niečo pre tých druhých, sa dostanete do kontaktu s vlastnými potrebami. Váš čas je rovnako dôležitý, ako čas druhých. Vaša energia nie je nevyčerpateľná a potrebujete si ju – rovnako ako všetci ostatní – pravidelne dopĺňať a starať sa o seba.
 

TIP 4: DOVOĽTE SI HOVORIŤ NIE

Keď ste si uvedomili, že za každé NIE, ktoré nevyslovíte (ale radi by ste to urobili) zaplatíte, snáď bude pre vás ľahšie dovoliť si NIE občas povedať a neodkladať sa.

Nie ste zlý človek, keď odmietnete prosbu. Nikto nemôže byť vždy pripravený pomáhať. Výčitka, obviňujúca z egoizmu, spravidla prichádza rýchlo. Ale postarať sa o seba a svoje potreby predsa nie je žiaden egoizmus, ale doslova pud sebazáchovy. Druhým môžete niečo zo seba poskytnúť len vtedy, ak máte dosť vlastnej energie – a predovšetkým, keď radi urobíte to, o čo vás žiadajú.

Dovoľte si preto hovoriť NIE v situáciách, keď to budete chcieť urobiť – je to vaše neodškriepiteľné právo! A v neposlednom rade, je jedno pravdivé NIE lepšie, ako nepravdivé ÁNO.

TIP 5: NAUČTE SA HOVORIŤ NIE TAK, ABY STE NEZRANILI

Pri odmietnutí je dôležitá jednoznačnosť a zdvorilosť. Ak niečo nechcete urobiť, mali by ste to dôrazne povedať, aby nebolo možné vaše vyjadrenie nesprávne interpretovať: navyše povedať NIE tak, aby nezranilo. Ponúkame vám pár možností, ako rešpektujúco odmietnuť:

ZDÔVODNITE SVOJE NIE. Nepotrebujete sa síce brániť, ale môžete svoje odmietnutie vysvetliť – čo druhému pomôže porozumieť a ľahšie ho prijať. Ak si k vám chce napríklad prisadnúť kolega a vy ste ponorení do vážneho rozhovoru, pri ktorom by ste neradi mali akýchkoľvek svedkov, môžete povedať: „Ach, inokedy kedykoľvek rád – ale momentálne diskutujeme o veľmi osobných témach a radi by sme to dokončili.“ Týmto sami požiadate o zohľadnenie a bude zrejmé, že vaše odmietnutie nie je namierené proti osobe žiadateľa, ale že má inú príčinu.

PREJAVTE POROZUMENIE. Tým, že preukážete porozumenie voči prosbe žiadateľa, bude pôsobiť oveľa jemnejšie a prijateľnejšie: „Je mi ľúto, že si v časovom strese, ale ani napriek tomu ti dnes nemôžem pomôcť.“

POĎAKUJTE SA. Príjemným gestom bude poďakovať sa za to, že vám druhý chce zveriť dôležitú úlohu a že vám dôveruje: „Cítim sa byť polichotený/á, že na mňa myslíš, ale môj kalendár je už žiaľ plný.“

S HUMOROM. V mnohých prípadoch je humor perfektnou pomôckou, ako odmietnuť. Ale pozor: nie každý druh humoru sa na to hodí. V prípadoch, kedy ste si nie istí, či je humor vhodný, použite radšej neutrálnu formuláciu.

ČIASTOČNÉ ODMIETNUTIE. Ak napríklad dnes nemôžete vyjsť kolegovi v ústrety, ale zajtra by ste si to vedeli zakomponovať do časového plánu, ponúknite mu náhradné riešenie.

A EŠTE JEDNO NAPÍNAVÉ ZAMYSLENIE NA ZÁVER

Zamyslite sa nad tým, ako sami reagujete, keď niekto druhý odmietne vašu žiadosť alebo prosbu o láskavosť.

Zaujal vás náš článok a máte záujem dozvedieť o tejto tematike viac? Navštívte náš tréning SEBARIADENIE A ZVLÁDANIE STRESU.



Newsletter


kontaktujte nás