Martina Kazičková

Seriál vzdelávania pre manažérov: sebasabotáž 3. VAŠA HODNOTA JE ZÁVISLÁ OD HODNOTENIA EXTERNÉHO PROSTREDIA

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Na to, aby ste boli nešťastní a nespokojní, poznám jednu zaručenú cestu: musíte robiť to, čo od vás vyžaduje vaše okolie, zohľadňovať ich potreby a nie tie svoje. Robte to, čo od vás očakávajú druhí, aby ste sa vyhli nedorozumeniam a ostatní vás mali radi. Alebo žeby zmysel vášho života mohol byť predsa len iný? 

Samozrejme, že máte svoje povinnosti a zodpovednosť. Nie je rozumné povedať: „Je mi jedno, čo môj šéf odo mňa vyžaduje.“ Minimálne nie vtedy, keď si chcete zachovať svoju prácu.

Najspokojnejší a najšťastnejší ľudia, akých poznám sú tí, ktorí sa venujú veciam, ktoré sú dôležité pre nich samých. A nie sú to žiadni egomaniaci, ktorí majú v hlave len svoje záujmy a o druhých nejavia záujem. Práve naopak: sú to ľudia, pre ktorých sú druhí veľmi dôležití a aktívne prispievajú k tomu, aby robili svet krajším a lepším miestom pre život. 

Čím menej ste závislí od mienky druhých ľudí, tým ste slobodnejší. Čím ste nezávislejší od toho, čo si druhí ľudia o vás myslia, tým viac máte svoj život vo svojich vlastných rukách. Ak je ale pre vás dôležité, čo hovoria ostatní, potom  sa kontroly nad svojim životom vzdávate a nechávate druhým priestor, aby vám určovali, čo je pre vás dobré (vhodné, rozumné, prospešné, výhodné atď.) a aby o vás rozhodovali.

Myslím si, že je rozumné stanoviť si za cieľ, oslobodiť sa od závislosti od toho, čo si druhí ľudia o vás myslia. Čo to znamená konkrétne? 

Jednak to znamená, robiť vlastné rozhodnutia, za ktoré prevezmete zodpovednosť. Nedovolíte druhým, aby o vás rozhodovali. Zároveň bude váš citový život nezávislejší na tom, čo by si o vás druhí mohli pomyslieť. To samozrejme neznamená, že budete mať „všetko na háku“.  Ľahostajnosť k názorom druhých nie je vašim cieľom. Ale predstavte si napríklad, že niekto sa k vám správa nepriateľsky a vy ostanete úplne pokojní. Keď to dokážete, druhí stratia nad vami svoju moc.

Nezávislosť na tom, čo si o vás druhí pomyslia vám do života prinesie pokoj, slobodu a vás život bude menej komplikovaný, pretože sa nebudete vystavovať tak veľkému tlaku a pri rozhodovaní nebudete musieť zvažovať, čo na vaše rozhodnutie povedia ostatní. 

Keď budete slobodnejší a uvoľnenejší a budete sa viac venovať tomu, čo je pre vás dôležitejšie, dostanete viac toho, čo si želáte: automaticky budete úspešnejší. 

Zamyslite sa: ľudia, ktorí sú naozaj úspešní, bývajú poväčšine veľmi nezávislí. Nie je pre nich dôležité, čo si o nich druhí myslia. 

Verím, že väčšina z vás, ktorí ste sa dočítali až sem, pochopila správne: „To, čo si o mne druhí myslia, sa ma netýka.“

 


Newsletter


kontaktujte nás