Martina Kazičková

Trénujte svoju pozornosť - dnes selektívne počúvanie

Pridané | kategória Osobný rozvoj | autor Martina Kazičková

Viete, že počúvate nielen ušami, ale aj mozgom? Predstavujeme vám jednoduché cvičenie koncentrácie, ktoré vám pomôže lepšie počúvať. Možno ste už počuli o efekte koktailovej párty. Čo to je? Predstavte, že ste s priateľmi v bare. Všade okolo vás sa rozprávajú iní ľudia, v pozadí hrá hudba ... a vy sa rozprávate s priateľmi, s ktorými ste prišli. Ale keďže je okolo vás toľko iných zvukov, len veľmi ťažko sa vám darí sledovať rozhovor – máte proste problém odfiltrovať hlasy svojich priateľov z toľkého hluku. Toto filtrovanie zvukov – potlačenie irelevantných hlukov a zosilnenie dôležitých zvukov, sa deje z väčšej časti v mozgu a dá sa trénovať, napríklad aj týmto cvičením. 

Ako? Budete potrebovať dva zdroje zvuku (napríklad rádio, MP3, CD prehrávač, televízor, počítač...). nastavte si dva rozdielne programy. Dôležité je, aby oba programy vysielali prevažne reč: pusťte si napríklad na televízore aj rádiu správy, alebo správy z televízora a nejaký učebný text z CD. Možností je veľa, je na vás, ktorú si vyberiete. Nastavte si hlasitosť oboch zdrojov zvuku na rovnako. Potom nasmerujte svoju pozornosť úplne vedome na cca 30 sekúnd smerom k prvému zdroju zvuku. Nerobte nič iné, len sa fokusujte na prvý zdroj zvuku. Po uplynutí pol minúty presmerujte pozornosť na rovnako dlhú dobu na druhý zdroj zvuku. A takto sústreďujte svoju pozornosť striedavo na prvý a potom druhý zdroj zvuku. Nepohybujte sa pritom smerom k zdroju zvuku, presúvajte len pozornosť vnútri svojej hlavy.

Môžete si regulovať aj obtiažnosť tohto cvičenia. Cvičenie je jednoduchšie, keď bude z jedného zdroja hovoriť muž a z druhého žena. Ak si ale zvolíte dvoch mužských moderátorov, bude cvičenie podstatne ťažšie. Neskôr si môžete pridať ešte ďalší, tretí zdroj zvuku (napr. televízny seriál) a k tomu ešte hlasnú hudbu v pozadí. Väčšina ľudí dokáže len pomocou svojej koncentrácie vnímať zvuky v svojej hlave 2-3 krát hlasnejšie ako tie, ktoré stlmí. Je to naozaj úžasná schopnosť. 

Väčšina cvičení na koncentráciu sú vizuálne, preto je toto cvičenie vhodným doplnkom na tréning vašej auditívnej pozornosti.

Niekedy sa pod selektívnym počúvaním myslí niečo iné.

Takáto „nedoslýchavosť“ je však len ťažko liečiteľná – muži sa totiž radi sústreďujú na podstatu.

Ak máte záujem zlepšiť svoju pamäť a schopnosť koncentrácie, využite možnosť individuálneho koučingu. Viac informácií získate na koucing@mktraining.sk.

 


Newsletter


kontaktujte nás