Martina Kazičková

23. Ako dlho budete u nás pracovať, ak vás zoberieme?

Pridané | kategória Pracovný pohovor | autor Martina Kazičková

Personalisti vedia, aké zámery má firma s novým pracovným miestom, ale nevedia, aké zámery s ním máte vy. Samozrejme, že personalista chce vedieť, ako dlho plánujete vo firme pracovať, pretože ako do nového zamestnanca plánuje firma investovať, ale skôr než o konkrétny počet rokov sa zaujíma  o to, ako vyhodnocujete „úspech“ alebo „sklamanie“ v rámci vašej spolupráce s firmou.

Aké sú vaše kariérne ciele, čo vás motivuje, prečo chcete pracovať práve vo firme X: iba takéto konkrétne informácie personalistovi pomôžu posúdiť, či môžu byť vaše očakávania naplnené a či je možné vás získať pre firmu dlhodobo.

VYSLOVENE ZLÉ ODPOVEDE

„Chcem sa zamestnať na dobu neurčitú“: personalista počuje – „Je ti úplne jedno, o akú prácu ide, hlavne že získaš prácu“.

„Tak dlho, ako ma vy budete chcieť“: to znie, ako keby vy ste nič nemohli ovplyvniť a všetko, čo sa s vami stane, záležalo len od firmy samotnej. Takáto odpoveď signalizuje nedostatok sebavedomia.

„Uvidíme, teraz sa k tomu neviem jednoznačne vyjadriť“: aj napriek tomu, že je otázka personalistu hypotetická, očakáva od vás jasné vymenovanie faktorov, od ktorých závisí vaše rozhodnutie zotrvať dlhodobo.

„Kým sa mi tu bude páčiť“: takáto odpoveď signalizuje, že ste človek, ktorý nevie, čo vlastne chce. Prečo by do vás mali investovať???

„Kým firma nezbankrotuje“: arogantná odpoveď, ktorá hovorí o vašej nedôvere k firme, do ktorej chcete nastúpiť. Prečo by vás mali zobrať???

„Kým si nenájdem niečo lepšie“: aj napriek tomu, že takáto odpoveď je na prvý pohľad až hlúpa, stretávame sa s ňou častejšie, ako by sme čakali. Po takejto odpovedi sa môžete rovno postaviť, rozlúčiť a odísť.

NA ZÁVER: to, ako dlho budete vo firme pracovať, nemôže nikto predvídať. Rozhodujúce však je, aby ste zdôraznili váš záujem o dlhodobú spoluprácu. Presvedčte, že angažovaním vašej osoby na voľné pracovnú miesto firma získa spoľahlivého a motivovaného zamestnanca. A v konečnom dôsledku, že sa jej náklady spojené s vašim výberom a zaškolením naozaj oplatia.

3KKK-obalkaViac o tom, ako si vybudovať úspešnú kariéru, nájdete v našej knihe 3 KROKY KU KARIÉRE.Newsletter


kontaktujte nás