Martina Kazičková

Seriál vzdelávania pre manažérov: Sebasabotáž 2. NIKDY NEUKAZUJETE SVOJE SKUTOČNÉ POCITY

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková
Čo sa pocitov týka, ste uzavretí za hrubým pancierom ako korytnačka. Nikto nevie, čo prežívate, za pancier nie je vidieť a vy ho nechcete odstrániť. Cítite, že je vám kolega sympatický? Nechávate si to pre seba, veď netušíte, či je sympatia obojstranná a mohli by ste sa strápniť, keby ste prezradili, čo skutočne k tomu chlapovi cítite? Alebo sa cítite byť neistí v porovnaní s druhými, potláčate neistotu a tvárite sa, že máte dostatok sebavedomia, pretože sa bojíte, že vašu neistotu zneužijú?
Máte pocit, že ste využívaní kolegami a tvárite sa, že je všetko v poriadku, aby ste si ich nepohnevali?
Je vám do plaču, ale napriek tomu zatnete zuby, aby vás druhí nepovažovali za slabocha? Ste v podstate smutní, ale vyžarujete dôveru a usmievate sa? Keď sa vás druhí spýtajú: „Čo je s tebou? Stalo sa niečo?“ vy pravidelne odpovedáte: „Nie, nič sa nestalo, som v pohode.“
 

ČO SI SPÔSOBUJETE SKRÝVANÍM VLASTNÉHO PREŽÍVANIA? 

Skrývať vlastné prežívanie, potláčať ho a predstierať, že ste niekto iný, vás v prvom rade stojí obrovské množstvo energie. Nemáte sa možnosť vyrozprávať a zdieľať, nemôžete požiadať o pomoc a útechu. Pripravujete sa o vzťahy k ľuďom, ktorí sú pre vás dôležití: partner si bude myslieť, že je všetko v poriadku, aj keď opak je pravdou. 
Pancier, ktorým sa chránite, vás relatívne istí pred zraneniami, ale ostatným ste neprístupní. Cítite sa vylúčení, na okraji záujmu iných, nepochopení a osamotení. Žijete v stálom strachu, že ostatní môžu prekuknúť túto maškarádu. Preto sa musíte veľmi kontrolovať, čo vás stojí veľké množstvo síl, ktoré by ste mohli investovať do nejakej zmysluplnej činnosti. Máte problém byť s inými slobodní a prirodzení. Predovšetkým nemôžete byť sami sebou a musíte bojovať proti sebe samým a vlastnému prežívaniu. Začínate mať problémy so žalúdkom, pankreasom a vysokým krvným tlakom. 
 

AKO SA VYMANIŤ Z TEJTO SEBASABOTÁŽE? 

Môžete si racionálne povedať: „Ja som ja, nie som ani horší, ani lepší ako ostatní. Preto sa nemusím skrývať so svojimi pocitmi. Nemôžem predsa očakávať, že ostatní vždy s nadšením príjmu, keď sa otvorím a zverím. Je ale lepšie, keď ma budú mať radi takú, aká som, ako keby ma pokladali za niekoho, kto nie som. Nemusím sa pretvarovať a môžem svoju energiu investovať do nášho vzťahu.“
Ak budete takto uvažovať, zložíte svoj pancier z času na čas a pootvoríte dvere iným do svojho vnútorného sveta. Ukážete aj svoju zraniteľnosť a ostatní získajú informácie o vašich potrebách a budú mať tak možnosť pomôcť vám ich uspokojiť. Prieskumy ukazujú, že 97% všetkých zamestnancov od svojho šéfa očakáva autentické správanie. Skúste to rešpektovať, ako manažéri budete podstatne viac uznávaní – myslím neformálne. 


Newsletter


kontaktujte nás