Martina Kazičková

Výberový pohovor: tipy pre introvertov

Pridané | kategória Kariérny rast | autor Martina Kazičková

Prázdna obrazovka počítača na vás hrozivo hľadí a už len myšlienka na písanie motivačného listu vo vás zvyšuje napätie. Písanie nie je pre vás problém, ale neviete si poradiť so svojou pozitívnou prezentáciou. Nenapadá vás, čo by ste o sebe povedali a nerobí vám dobre byť v centre pozornosti. Spoznávate sa v tomto opise? Ak áno, tak asi patríte k veľkej skupine introvertov, ktorí podobné situácie, akou je výberový pohovor, práve nevyhľadávajú. Písomná prezentácia je ešte tou príjemnejšou časťou hľadania novej práce, kým výberový pohovor predstavuje často hrozivý scenár. Nemusíte sa však obávať. aj keď si výberový pohovor s veľkou pravdepodobnosťou nebudete vychutnávať, môžete sa so správnou stratégiou presvedčivo prezentovať.

 

SEBAPREZENTÁCIA INTROVERTOV

Dôležitý bod vašej prípravy: majte na pamäti, že sa od vás neočakáva žiaden perfekcionizmus a že vaše vlastné nároky môžu byť privysoké. Personalisti sa zaujímajú o vaše schopnosti, kompetencie a osobnosť a neočakávajú žiadnych supermanov a superženy s perfektným životopisom, bez jedinej chybičky. A keď sme pri téme nastavenia, skúste jeden tip, ktorý vám pomôže jasne pomenovať vaše kompetencie, namiesto ich zložitého a prácneho hľadania (a chválenia seba samého, čo vám môže robiť ťažkosti). Odporúčame vám naformulovať si popis ideálneho pracovného miesta, po ktorom túžite a „sedelo“ by vám.

Keď sa vám tento popis podarilo zostaviť, je v princípe jednoduchšie odvodiť si z neho svoje kompetencie a silné stránky. Popri tomto profile sa v rámci prípravy skúste venovať aj iným aspektom výberového konania:

  • trénujte si výberový pohovor – pomocou vizualizácie aj hraním rolí (s niekým, komu dôverujete, že vám poskytne pravdivú spätnú väzbu)
  • prejdite si svoje pracovné posudky a zamyslite sa nad tým, aké vaše silné stránky sú v nich uvedené
  • venujte pozornosť svojmu životopisu a najdôležitejším pracovným skúsenostiam
  • požiadajte o feedback svojich priateľov a ľudí, ktorí vás poznajú
  • pripravte sa na najčastejšie otázky, s ktorými sa pravdepodobne stretnete na výberovom pohovore

Ani tá najlepšia príprava vám nezaručí, že pracovný pohovor sa odohrá presne podľa vašich predstáv, ale poskytne vám väčšiu istotu a pokoj.

NEHRAJTE ŽIADNE ROLE!!! BUĎTE AUTENTICKÍ!

Je dôležité, aby ste sa prezentovali takí, akí naozaj ste. Veľa kandidátov, s ktorými sme sa stretli, sa pokúša štylizovať sa do neprirodzenej role. Je úplne zbytočné a kontraproduktívne, vystupovať prehnane sebavedomo alebo predstierať, že vystupovanie pred publikom je pre vás „brnkačka“. Tieto schopnosti sú síce žiadané pre veľa pracovných pozícií, ale vás na výberový pohovor pozvali pre vaše jedinečné kompetencie a nie kvôli tým, ktorými nedisponujete! 

Prestaňte sa prosím sústreďovať na svoje slabé stránky a chýbajúce vlastnosti, ale prezentujte svoje úspechy a skúsenosti. Jednoducho povedané, primárne nehovorte o svojich schopnostiach – čo nemusí byť pre vás jednoduché – ale popíšte, čomu ste sa doteraz profesionálne venovali, najlepšie na konkrétnych príkladoch z praxe.

Tým sa nielenže vyhnete problematickej „samochvále“, ale ukážete svojmu partnerovi v rozhovore, že sa prezentujete cez konkrétne praktické výsledky. A ešte jedna vec: na otázky odpovedzte až po rozmyslení, nereagujte rýchlo. Nikto vás nenúti odpovedať okamžite a nepremyslene. Krátke pauzy na rozmýšľanie sú vnímané ako prirodzené. Keď sa na pohovor dobre pripravíte, sústredíte sa vo svojej prezentácii na svoje praktické skúsenosti, môžete sa predstaviť úplne bez problémov: a bez samochvály. 

 Nechcete nič nechať na náhodu a radi by ste sa skutočne dobre pripravili na výberový pohovor, aby ste získali prácu, po ktorej túžite? Využite našu pomoc, čítajte viac na http://www.mktraining.sk/downloads/Karierne_poradenstvo.pdf

 


Newsletter


kontaktujte nás